Tibetská kefírová houba

Fotografie je pouze ilustrační

 

Vyrábíme si vlastní kefír z Tibetských kefírových houbiček. Je nejen velmi chutný, ale také zdraví prospěšný.

Pokud chcete vědět k čemu všemu slouží a jak si můžete vlastní kefír vyrobit sami, přečtěte si článek níže.

Pokud by jste o kefírové houby měli zájem, můžete je objednat v našem e-shopu horalu-obchudek.webnode.cz/. Pro více informací čtěte článek na úvodní stránce - stačí kliknout na tento odkaz: horalove.webnode.cz/news/pro-zajemce-o-kefirove-houby/

Původ kefíru a jeho jména

Kefírová kultura pochází z Kavkazských hor a také z Tibetu. Nazývá se různými názvy jako Tibetská kefírová houba, kefírová zrna, chrchlíky, kefírky…

 

Proč pít kefír?

 

Kefír je zraví velmi prospěšný. Reguluje trávící a zažívací procesy a tím pomáhá tělu zvyšit imunitu. Obsahuje kefírové kultury, které pomáhají udržovat v rovnováze střevní a žaludeční mikroflóru. Kefír je vhodné užívat, pokud trpíte častými chřipkami, záněty různého druhu, nástudy, pokud trpíte trávícími a zažívacími problémy, ekzémy, po lečbě antibiotiky a podobně…Kefír zamezuje shromažďování a hnití potravy ve střevech, odkyseluje organismus (i když je chuťově kyselý, vyvolává zásaditou reakci organismu), produkuje enzymy, které pomáhají uvolnit ve vodě nerozpustné látky, rozkládá těžce stravitelné látky (rozkládá například laktózu v mléce, a proto ti, pro které je mléko těžce stravitelné, nemívají s mléčným kefírem problémy). V trávicím traktu se dokáže vypořádat s různými nežádoucími přemnoženými kvasinkami, bakteriemi a viry a lze jej použít i do koupele.

 

reguluje obranné látky organismu

léči nemoci nervů

léčí žaludeční a střevní onemocnění / průjem, zácpu /

léčí choroby srdce a rozkládá cholesterol v cévách

léčí onemocnění žlučníku, dvanácterník a hojí vředy

léčí ledviny a kontroluje močové cesty

nemoci krve

vyrážku, ekzémy

houba vyvíjí přířodní antibiotika a hojí záněty organizmu

 

 

Příprava kefíru

 

Až houbičky obdržíte

Prvně je potřeba si uvědomit, že se jedná o živý organismus. Takže až Vám houbičky přijdou, tak je velmi důležité, aby jste si je vyzvedli co nejdříve a provedli níže popsané oživení. Čím déle jsou v uzavřené lahvi, tím déle trvá, než Vám začnou kefír vyrábět. Po čtrnácti dnech v lahvi bez kyslíku je na 90% jisté, že Vám již žádný kefír nevyprodukují (záleží ale také na okolní teplotě, při +30°C je šance mizivá, při teplotách do +10°C je ještě naděje, že budou fungovat). 

Pokud zásilku obdržíte do tří dnů od odeslání, postupujte následovně:

Po rozdělání balíčku a vyjmutí lahvičky vlijte celý obsah lahvičky do připraveného mléka ideálně pokojové teploty. Důležité je nepoužívat kovové věci. Nejlepší je skleněná miska a plastový cedník a lžička, nebo dřevěná lžička a podobně. Měli jsme dotazy, zda-li je nutné první kefír vylévat, není třeba vylévat žádný kefír. I ten první můžete bez obav a s chutí pít. 

V případě že zásilku obdržíte po čtyřech a více dnech, doporučujeme obsah lahvičky přelít přes jemné sítko a následně lehce propláchnout odstátou vodou.

Poté je vložte do zavařovací sklenice a zalijte mlékem. 1 sada houbiček je na cca 250 ml mléka. V případě že dáte více mléka, než zvládnou zpracovat, tak vám žádný kefír nevyprodukují, mléko zkysne. Pokud by houbičky byly v takovém mléku delší dobu, pravděpodobně by přestaly kefír nadobro vyrábět. Sklenici přikryjte prodyšnou látkou, nebo papírovým ubrouskem a nechte v pokojové teplotě stát, v žádném případě ji nezavírejte víčkem! Důležité je je každý den (cca 24 hodin) lehce promíchat dřevěnou, nebo plastovou lžicí, nebo krouživými pohyby sklenicí. Výroba kefíru při pokojové teplotě trvá přibližně 5 - 7 dnů, záleží na kvalitě mléka, okolní teplotě a dalších faktorech. (Lze je dát i do chladničky, v tom případě trvá výroba kefíru přibližně dvojnásobek standardní doby) Důležité je, aby dýchaly, proto musí být prodyšná látka. 

Za cca 5 - 7 dnů by jste měli mít kefír hotov, záleží ovšem na více faktorech jako je okolní teplota s minimem výkyvů, kvalita mléka apod. Doba za kterou bude kefír vyroben může být odlišná, je nutné alespoň jednou za dva dny kefír zkontrolovat.

Dole ve sklenici může být syrovátka, houbičky z hustým kefírem navrchu, to není nikterak na závadu, ale ani to není pravidlo, často se stává, že je kefír řidčí, ovšem ani to ničemu nevadí. Pak ho zcedíte přes plastový cedník, houbičky vložte do čerstvého mléka a pak už se postup pořád jenom opakuje. Jednou za tři až čtyři týdny je vhodné je pročistit v čisté odstáté vodě (v sítku prolít odstátou vodou, jak jsme již popisovali výše), aby se zbavily nežádoucích bakterií, které se mohou tvořit na povrchu. Proplachování prováděhte opatrně, je nutné je zbavit pouze slabé vnější vrstvy. Spodní vrstva na houbičkách je naopak důležitá, neboť obsahuje prospěšné bakterie, které jsou potřebné pro výrobu kefíru. Bez nich by se výroba značně prodloužila a pokud dojde např. nešetrným čištěním k poškození samotného povrchu houbičky, může se stát, že přestanou produkovat kefír úplně. Jakmile zdvojnásobí své množství, či svůj objem můžete také zdvojnásobit množství mléka. Tento proces trvá přibližně 30 - 60 dnů. V případě že by měly 1 cm a více, je nutné je rozdělit na polovinu.

 

Požadavky na výrobu

Několik pravidel, která je nutná dodržovat, aby Vám houbičky produkovaly dobrý kefír po dlouhou dobu. Nedodržením níže uvedených pravidel se může stát, že se kefír nevytvoří, nebo nebude kvalitní. Nedodržením hygienických pravidel a pravidel čištění houbiček se vystavujete riziku zdravotních komplikací.

 

*Vzduch - kyslík je důležitý pro výrobu kefíru a pro život houbiček. Nikdy je na delší dobu neprodyšně neuzavírejte. Při výrobě je nutné je přikrýt pouze plátýnkem, utěrkou apod.

*Stín - stinné místo je ideální, chraňte je před přímým sluncem.

*Teplo - ideální je pokojová teplota, ale především stálá teplota bez velkých výkyvů. Nesmí být ve velmi teplém prostředí např. v blízkosti sálavých zdrojů tepla (kamen, radiátorů, sporáku apod.)

*Kov - nepoužívejte kovové nádobí. Dochází k oxidaci, která tlumí léčivé účinky kefíru a zároveň poškozuje kefírové kultury.

*Mléko - používejte kvalitní mléko, viz. odstavec níže. Nedávejte více mléka, než kolik dokáží houbičky zpracovat (1 sada je určena pro max. 0,25 l mléka).

*Čištění - jednou za 3 až 4 týdny je vhodné houbičky pročistit vodou dle postupu uvedeného výše.

*Hygiena - tak jako u přípravy a používání jiných jídel, či doplňků stravy, i u přípravy a užívání kefíru je nutné dodržovat základní hygienická pravidla aby se zabránilo kontaminaci s nežádoucími bakteriemi, jinak hrozí zdravotní komplikace.

 

 

Jaké mléko?

 

Na kvalitě mléka také hodně záleží. Čím kvalitnější bude, tím hutnější a chutnější kefír budete mít. Kvalitní mléko prospívá i houbičkám. Odzkoušené máme biomléko, to je dobré, nebo mléka méně trvanlivá - čerstvá. Ne zcela vhodná jsou mléka trvanlivá v krabicích. Může být také mléko přímo od chovatele. Mléko může být kravské i kozí. Na obsahu tuku tolik nezáleží, houbičky se neživí tukem, nýbrž mléčným cukrem, tedy laktózou, ale vzhledem k tomu, že pití kefíru znamená určitou detoxikační dietu, doporučujeme spíše mléko polotučné.

 

„Odstávka“

 

Pokud si chcete dát od kefíru pauzu, dejte je do sklenice s vodou s trochou mléka a nechte stát v lednici. Nejdéle po týdnu je opět pročistěte ve vodě a vyměňte vodu za čerstvou. Takto by se ovšem neměly skladovat déle než tři týdny. 

Tak jako každý organismus, potřebují také kefírové kultury odpočinek. Jakmile začnou nakyslý kefír, nebo neprodukují žádný, je nutné jim dopřát oddech dle postupu výše. Dostačující je 10 dnů až 3 týdny. Takto je vhodné je uchovat pokud např. odjedete na dovolenou. Nikdy ale nezapomínejte sklenici přikrýt prodyšnou látkou.

 

Dávkování

 

Doba užívání kefíru se dle různých pramenů liší. Dle některých by se měl užívat tři týdny a pak vynechat, dle některých by se měl pít měsíc a podobně.

My si nepíšeme a nepočítáme, kdy kefír začneme pít. Pijeme ho, když na něj máme chuť. Někdy je to denně, někdy obden a někdy třeba jen občas za několik měsíců, zkrátka dle chuti. Pokud kefír nestihnete vypít, nebo na něj nemáte chuť, můžete si jej přidat do koupele. Neprospívá jenom vnitřně, ale i zevně.. A samozřejmě je možné ho použít do vaření, či pečení, výborný je také pro výrobu dresingu.

 

Kdy jej pít?

 

Opět se názory liší a myslím si, že záleží na tom, co komu nejvíce vyhovuje. My kefír pijeme převážně večer, tak hodinu a půl až dvě hodiny před spaním, ale není problém si jej dát i jindy. Někdy mám chuť ráno, tak ho piji na povzbuzení místo snídaně a někdy třeba odpoledne... Zkrátka, proti gustu...

 

Uchování

 

Hotový kefír je možné uchovávat v chladničce. Spotřebovat by se měl do dvou dnů. Před konzumací jej necháme při pokojové teplotě lehce ohřát.

 

 

Věříme, že Vám naše rady pomohou. Budeme rádi, pokud nám sdělíte vaše názory a zkušenosti s výrobou a užíváním kefíru.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode