Archívní data 2013

V podstránkách v levém menu si prosím vyberte požadovaný měsíc, kde najdete tabulku se souhrnými daty. Níže jsou setupně sumarizované jednotlivé měsíce s komentářem.

 

 

Prosinec 2013

Prosinec byl velmi větrný a teplý a od patnáctého dne měsíce bylo počasí téměř totožné s počasím v loňském prosinci. Teploty na Vánoční svátky se díky fénovému efektu dostávali až na 13°C. Nejvyšší nárazy větru dosahovaly 104 km/hod. Obloha byla ale většinou jasná, nebo polojasná, narozdíl od nedalekých lokalit jako například Liberec. V polovině měsíce byly opět díky silnému větru velké extrémy, kdy ranní teploty v Liberci klesly na -2°C a padala ledovka, v Novém Městě pod Smrkem bylo při silném větru +13°C. Zima je prozatím v nedohlednu, naopak teplo a větrno pokračuje. Data za prosinec naleznete na stránce Prosinec 2013.

 

Listopad 2013

Listopad byl podobný tomu loňskému, jen se silnějším větrem a mírnějšími nočními mrazy. Koncem listopadu byly dva ledové dny, tzn. dny, kdy teplota nevystoupila nad bod mrazu. Po většinu měsíce bylo zataženo a mlhavo. Na stránce Listopad 2013 si můžete prohlédnout měsíční přehled.

Říjen 2013

Říjen byl oproti loňskému teplejší, ale jinak moc nevybočoval. Opět byl dosti větrný, srážek o 10 mm více, než loni. Maximální teploty byly paradoxně vyšší až koncem měsíce, začátek byl chladný. Souhrn je v tabulce níže, kompletní měsíční data v tabulce na stránce Říjen 2013.

 

Září 2013

Letošní září bylo v průměrných teplotách o 2°C chladnější, než loňské, spadlo o téměř 90 mm více srážek a nižší byly jak maximální teploty, tak i minimální. Zatímco loni bylo ještě koncem září kolem dvaceti stupňů, letos jsme byli rádi, že jsme se dostali přes deset. O proti září 2011 je to ještě větší propad. Letos se babí léto nekonalo.. Tak jako vždycky je níže souhrn a kompletní přehled v tabulce na stránce Září 2013.

 

Srpen 2013

Začátek srpna byl ve znamení tropických teplot a také četných bouřek. Po desátém srpnu nastalo chvilkové ochlazení na letní teploty jsme se dostali ještě v polovině srpna, pak již pro nás léto skončilo. Maxima byla slabě nad dvacet, v některých dnech jsme ale nepřekročili ani tuto hranici. Většinou to bylo jen po krátkou chvíli během odpoledne, jinak se teploty držely do šestnácti stupňů. Denní report je na stránce Srpen 2013, souhrn níže.

 

Červenec 2013

Po chladném jaru a také červnu přišlo v červenci léto. Kromě prostředku období, kdy se teploty nevyšplhaly nad patnáct stupňů Celsia bylo většinou teplo. Srážek bylo poměrně málo, jen začátkem měsíce spadlo kolem 20 mm, ale srážkový úhrn dohnal konec měsíce, kdy při silné bouřce s přívalovým deštěm spadlo během hodiny 93 mm dle naší meteostanice. Web ČHMU dokonce uvádí 131 mm. Díky tomu opět vznikly bleskové lokální povodně, které tentokrát neušetřily ani nás. Naštěstí to odnesl jenom sklep a zahrada, ale ani tak to nebylo nic příjemného.. Tak jako každý měsíc naleznete podrobnou tabulku na stránce Červenec 2013 a níže souhrn.

Červen 2013

Zatím to vypadá, že se nám "normální" léto letos stále vyhýbá. Červen uplynul a dvakrát během měsíce jsme se dočkali vydatných dešťů, které zvedli hladiny řek téměř po celé republice. V našem kraji opět zazlobila Smědá, která po silných deštích stoupala doslova před očima. Během pěti hodin o dva metry. Stoupla také Jeřice v Mníšku, Nisa a další toky a potoky. I u nás v Novém Městě pod Smrkem malinká říčka Kamenice. Nicméně bohudík se neopakovalo to co v létě 2010. Červen byl převážně chladný a deštivý, jen v půlce měsíce jsme se dočkali týdne s tropickými teplotami. Níže si můžete prohlédnout souhrnná data, na listu Červen 2013 pak jako vždy podrobnější data za jednotlivé dny.

 

Květen 2013

Květen byl chladný, oproti květnům předchozích let. Jediný den vystoupila teplota na letních 25°C, jinak bylo chladno a deštivo a také větrno. Letošní květen byl také více deštivý, loni spadlo kolem 25 mm srážek, letos to bylo bez jednoho milimetru sto. Souhrnné hodnoty jsou v této tabulce, podrobná data pak na stránce Květen 2013

Duben 2013

Letošní duben byl oproti loňskému v průměru o 1°C chladnější než loni. Bylo o polovinu méně srážek, i vítr byl slabší. Počátkem dubna ale byly silnější mrazy, až přes deset stupňů pod nulou. Loni jsme měli čtyři letní dny a dokonce jeden tropický, leto jsme se nedočkali ani letního dne, naopak závěr dubna byl velmi chladný s maximálními teplotami jenom kolem sedmi až deseti stupni a studeným severním větrem. Souhrnná data jsou níže, rozepsaná po dnech pak v tabulce v listu Duben 2013.

Březen 2013

Březen letošního roku byl teplotně podprůměrný, spíše připomínal únor, zvláště pak konec března byl velmi studený. Slunečných dnů jsme si opět moc neužili. Zima jako celek není tak mrazivá, ale oproti předchozím letům je hodně dlouhá, bohužel ani v první dekádě dubna jsme se změny nedočkali, stále jsou celodenní mrazy, ale o tom více až budu komentovat duben. Souhrnná data za březen jsou v tabulce níže.

 

Únor 2013

Počasí v únoru letošního roku bylo většinou jedním slovem šedivé. Slunečního svitu jsme se za celý měsíc a vlastně od začátku letošního roku téměř nedočkali. Většinou bylo zataženo, mlhavo s mrholením, které ve spojení s mrazivými teplotami namrzalo. Sněhu mnoho nebylo, až kolem dvacátého února sněžilo téměř bez přestání 5 dnů a denní srážkový úhrn byl mezi 30 až 50 cm, tak jsme chvilku měli problémy, kam vůbec ten sníh ještě odklízet. Mrazy letos silné nebyly, únorové minimum bylo necelých deset stupňů pod nulou, takže letošní rekord z ledna (-18,8°C) již asi v této zimní sezóně nepřekonáme. Naštěstí jsme se tu nedočkali takových mrazů, jako v únoru 2012, kdy nás tu svíraly téměř dva týdny mrazy dosahující hodnot kolem -25°C.

 

Leden 2013

První měsíc roku 2013 nebyl nijak výrazný, i když je pravda, že extrémy v teplotách nás opět neminuly. Nejsilnější mrazy v lednu byly v polovině měsíce, teplota klesala k -19°C. Byly to prozatím také nejsilnější mrazy letošní zimy. Nejvyšší teploty byly na začátku a především pak na konci ledna, kdy opět při silném větru (fénový efekt) teplota stoupla až přes 11°C.

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode