Diabetes u psa - Alíček

12.02.2016 23:12

Pejsek s diabetes

30.05.2015

 

Vzhledem k tomu, že náš Alík "dostal" v březnu diabetes melitus, čili cukrovku, rozhodli jsme se napsat článek a podělit se tak o své zkušenosti jak s cukrovkou, kterých máme zy ty tři měsíce celkem dost, tak co jí předcházelo. Bohužel jsme stále v začarovaném kruhu, ze kterého neumíme najít cesty ven.. Nakonec článku jsme přidali několik rad s aplikací inzulínu a měření hladiny glukózy v krvi, resp. odběr krve. Budeme rádi, pokud někdo také nám přispěje svými poznatky a radami.

Čánek jsme rozdělili na několik odstavců, v prvním stručné vysvětlení co vlastně diabetes ve zkratce je, následně již rozepisujeme náž příběh včetně komplikací, nálezů, léčby apod. Bohužel se nám ani po třech měsících nepodařilo Alíka stabilizovat a je stále ohrožován enormně vysokou hladinou glukózy v krvi, která jen urychluje pomalý kolaps jater.

 

Co je diabetes mellitus

Diabetes mellitus, pro zvýšenou hladinu krevního cukru se mu lidově říká cukrovka je metabolické onemocnění kdy dochází k poruše zpracování cukrů, tuků a bílkovin v organizmu. Diabetes vzniká v důsledku nedostatečné produkce inzulínu slinivkou břišní, nebo resistencí těla na inzulín. Inzulín je hormon, který je nutný pro zpracování - ukládání glukózy do buněk. Glukóza se do krve dostává zpracovnáním přijímané potravy, v játrech se přemění na glykogen a právě inzulín je odpovědný za "uložení" glukózy do buněk, pro které je zdrojem energie. Pokud je v těle nedostatek inzulínu, nebo je tělo na něj resistentní, putuje glukóza v krvi a vzniká hyperglykémie a naopak buňky hladoví. Proto buňky začnou využívat k životu energii vznikající z rozkladu vlasnítch tuků a dochází k hubnutí a neuložená glukóza se vylučuje močí

Normální hladina krevního cukru je přibližně mezi 3,5 - 7 mmol/l (mmol/l je zkratka pro jednotku milimol na litr). V případě že je v krvi zvýšená hladina glukózy, jedná se hyperglykemii, v případě snížené hladiny se jedná o hypoglykemii.

S cukrovkou souvisí mnoho dalších problémů, jako je nadměrná žízeň a močení, hubnutí, cukr kolující v krvi ucpává cévy, může dojít k infarktům, oslepnutí, cukr v moči je zase živná půda pro bakterie a kvasinky. Neléčená cukrovka může vést k rychlé smrti, bohužel léčba je velice zdlouhavá a ne vždy efektivní, tak jako v našem případě..

 

Alík

Alík je náš pejsek - německý pinč. Jedná se o střední plemeno. Vzali jsme si ho z útulku v roce 2005, takže je s námi téměř deset let. Když jsme si ho vzali, mohly mu být přibližně 4 roky, takže nyní to je již čtrnáctiletý psí senior.. Než problémy začaly, vážil 14,7 kg, nyní má pouze 10,6 kg.

 

Jak vše začalo


Alík měl často trávící obtíže a již před dvěmi lety mu byl zjištěn nějaký nález na játrech, na veterinární klinice nám řekli, že se jedná pravděpodobně o nezhoubný nádor. Jaterní testy nebyly zcela v pořádku. Proto jsme změnili stravu, začali jsme ho krmit dietou Hill´s i/d střídavě s vařenýma rybama s rýží a zeleninou a přidali jsme přípravek Sanicell a krmení jsme rozdělili do pěti denních dávek. A vlastně od té doby byl až na občasné střevní a trávící obtíže klid. Nicméně výsledky vyšetření krve na játra se pozvolna zhoršovala, ale klinicky bylo stále vše v pořádku.

V listopadu 2014 měl Alík zánět zubů, dostával antibiotika, nakonec stejně musel na extrakci jednoho zubu v narkóze. V jeho věku celkem riziko, ale nedalo se nic dělat. Vše dopadlo dobře, jen výsledky krevních testů byly opět o něco horší, ale kromě toho jediného bylo vše v pořádku a nepozorovali jsme žádné změny.

Přišel leden 2015 a Alík měl opět problémy se zuby, tentokrát na druhé straně. Opět nám na vet. klinice naordinovali antibiotika, které bral od konce ledna. Nakonec musel stejně 16/2 na operaci a protože měl velký zánět a museli se extrahovat rovnou 3 zuby, dostal silnější narkózu. Po operaci bral ještě další týden silná antibiotika. Výsledky krve před operací byly opět horší a jaterní hodnoty hodně zvýšené, nicméně hladina krevního cukru byla v té době ještě v pořádku, měl 6,7 mmol/l. Dle USG (ultrasonograf) se nádor na játrech zvětšil, tak začal na doporučení veterinářů dostávat Zentonil a Legaphyton.

Od konce února jsme začali u Alíka pozorovat enormní chuť k jídlu a stálý hlad, tak jsme mu k pěti dávkám jídla přidali ještě jednu menší porci v půl desáté večer a také byl více aktivní, než doposud. Bohužel jsme vůbec netušili, že to je předzvěst toho co přijde potom... Přibližně od 9.3. začal víc pít a víc močit. Nějak jsme tomu moc nepřikládali význam, teprve v moměntě kdy pil každých několik minut a vypil pomalu celo misku a během noci nás několikrát tahal ven, tušili jsme problém. V týdnu od 9.3.2015 začal výrazně hubnout a původní aktivita a enormní chuť k jídlu se postupně změnila v apatii a nechutenství a zvracení.

Tak jsme jej v pátek 13/3 odvezli na veterinární kliniku, kde se opět provedli krevní testy a v krvi zjistili zvýšenou hladinu glukózy (cca 40 mmol/l), bylo to přisuzováno nemocným játrům. Dostal injekčně antibiotika a antibiotika s sebou v tabletách.

 

Léčba a naděje

Odvezli jsme jej domů, ale stav se dále zhoršoval, nepřijímal potravu, natož antibiotika a pokud něco snědl, tak to vyzvrátil. Tak jsme přibližně po 36-ti hodinách od první návštěvy jeli znovu na veterinu, kde si ho již nechali, dostal infuze a po konzultaci a kontrolách krevních obrazů z minulosti nám veterinář řekl, že má podezření na akutní zánět slinivky a dle předběžného testu mu to tak i vyšlo (ačkoliv následný test na specializovaném pracovišti v Praze vyšel negativně). Byl tedy léčen na akutní zánět slinivky, což jsou infuze a hladovka, po třech dnech postupně dieta Hills i/d low fat a začal dostávat inzulín 1x denně 7 jednotek a pejsek se zlepšil, takže jsme si ho po čtyřech dnech odvezli domů, byl stabilizovaný a měl v krvi 17 jednotek glukózy a měl chuť k jídlu.

Dle informací od veterinářů jsme začali dávat inzulín (Caninsulin) 2 x denně 3,5 jednotky, krmili jsme ho po malých dávkách každé 3 hodiny. Další den na kontrole (čtvrtek 19/3) byl cukr 17,5 jednotek, bohužel již v pátek byla hodnota glukózy v krvi opět neměřitelná (to je hodnota nad 33,3 mmol/l, většina glukometrů měří pouze do této hodnoty. Dle rad veterinárních lékařů jsme začali prodlužovat intervali mezi krmením na 4 x za den, ale stav to nezměnilo, nicméně Alík byl stále při chuti a jedl.

No a teď asi můžeme část období přeskočit, protože byl Alík následující 3 -4 týdny střídavě 2 dny doma a 4 - 7 dnů na hospitalizaci na veterinární klinice, kde dostával infuze a dělala se glykemická křivka, ale většinou bezvýsledně. S infuzemi fungoval a hladina krevního cukru byla mezi 9 - 18 mmol/l, jakmile byl dva dny doma, hladina krevního cukru se zvýšila nad měřitelnou hranici. Na vet. klinice byla také postupně navyšována dávka inzulínu, takže z původních 3,5 jednotek inzulínu 2 x denně jsme se postupně dostal 10 jednotek 2 x denně + na játra dostal nový přípravek Ursosan, který by měl napomáhat regeneraci jaterních buněk.

Mezitím jsme pročítali všechny návody, rady, fóra na internetu, psali jsme odborníkům specializujícím se na problémy s vnitřními orgány a diabetes, zakoupili glukometr (používáme PetCheck), proužky k němu, proužky na kontrolu moče. Naučili jsme se píchat inzulín, naučili jsme se odebírat vzorky krve pro měření krevního cukru atd..

Podařilo se nám také zkontaktovat veterinární kliniku Myvet v Jesenici u Prahy, kam jsme nakonec s Alíkem jeli 17.4. Na veterinární klinice byli velice ochotní, milí a vstřícní. Alíka vyšetřili a naordinovali antibiotika Ciprinol (jednu dávku dostal injekčně a tabletky domů) na probíhající zánět močových cest a enzymy Panzynorm na slinivku, resp. na lepší využití stravy. Právě asi probíhající zánět tlumil využití inzulinu. 160-ti kilometrová cesta domů nebyla moc příjemná, Alík každou chvíli zvracel a bylo mu dost špatně, nicméně asi po 4 dnech, kdy dostával Alík antibiotika se stav začal pomalu stabilizovat i bez infuzí. Mezi 23.4. až 4.5. měl hodnoty krevního cekru mezi 10 - 20 mmol/l a občas dokonce i kolem 7 mmol/l. Inzulínu dostával (a v tuto chvíli i dostává) 2 x denně 13 jednotek, krmili jsme ho 4 x za den, dle schématu níže. (UI = mezinárodní jednotka).

6:30 - inzulín 13 UI - konzerva Hill´s i/d 270 gr.

11:00 - konzerva Hill´s i/d 150 gr.

14:30 - konzerva Hill´s i/d 100 gr.

18:30 - inzulín 13 UI - konzerva Hill´s i/d 270 gr.

 

Beznaděj

Hladinu glukózy v krvi měl celkem vyrovnanou, jenom od 15-té hodiny, do 20-té hodiny byla vyšší, proto jsme odbourali krmení ve 14:30 a tuto dávku přidali k rannímu a večernímu krmení při dávce inzulínu. Efekt to již nepřineslo, naopak se znovu vytvořil zánět močových cest a krevní cukr rostl. Nejprve na hodnoty mezi 20 - 33 mmol/l, poté již na neměřitelné hodnoty a to co za ty dva týdny relativně lepšího stavu přibral na váze opět shodil. Přidalo se zvracení, tak jsme v sobotu 9.5. opět jsme nasadili antibiotika Ciprinol, ale již asi pozdě. V neděli jsme ho museli odvézt na hospitalizaci na infuze, stav se zlepšil, tak jsme ho v pondělí 11.5. přivezli domů, ale bez infuzí se vše zase rapidně zhoršilo, přidalo se nadměrné pití a močení, nechutenství a zvracení, tak jsme ho v pátek 15/5 opětovně odvezli k hospitalizaci na infuze, po opětovné stabilizaci jsme ho vzali v neděli 17.5. opět domů. V tuto chvíli krmíme jenom dvakrát denně, ráno v 6:30 a večer v 18:30, inzulínu dostával ve stejnou dobu již 14UI. Dle výsledků kultivace moči již zánět nemá, antibiotika dobral. Hladina glukózy se pohybovala mezi 12 mmol/l až 25 mmol/l, což je stále hodně vysoké a bohužel zhoršující se trend pokračuje. Alík je hodně zesláblý a vysoká hladina cukru mu moc nepomůže..

 

Víkend 23 - 25.5. strávil opět na veterinární klinice na infuzích, ale už ani infuze nemají takový efekt, jako dříve, když jsme si ho odváželi v neděli domů, měl hladinu glukózy v krvi 29 mmol/l a to byl hodinu odpojený od infuzí.

Nic se na to nezměnilo ani v průběhu týdne, Nejnižší hodnota byla 21, většinou se však pohybovala kolem 30 mmol/l. Ve čtvrtek ráno byly hodnoty znovu neměřitelné, jíst nechtěl, tak jsme ani nečekali na další problémy, jako je zvracení a průjem a rovnou jsme ho odvezli na infuze.

V pátek 29.5. jsme ho vzali domů, hladinu glukózy měl 24 mmol/l, cesta domů a večerní krmení pomohly k opětovnému zvýšení hladiny cukru na neměřitelné hodnoty, k lehkému poklesu došlo až pozdě večer, kdy měl 30 mmol/l. Měření v sobotu 30.5. ráno ukázalo hodnoty 24 mmol/l, takže nic moc.. Od pátku dostává již 15 UI inzulínu.

V současné době krmíme dvakrát denně vždy cca 15 minut po aplikaci inzulínu, Alík ale není schopen vše sníst najednou. Jednak kvůli vysokým hodnotám krevního cukru, který po jídle doslova vystřelí vzhůru a jednak kvůli problémum s trávením a játry, po každém jídle mu není moc dobře. Ono je vše proti sobě. Kvůli diabetes by mělo být krmení dvakrát denně, naopak kvůli játrům a slinivce je žádoucí krmit několikrát za den po menších dávkách a to zkloubit nedokážeme..

 

Dle výsledků krevních testů, které jsme nyní dělali, vše nasvědčuje tomu, že pomalu dochází k selhávání jater a lehce jsou i zvýšené ledvinové parametry.

 

Takže jsme zase na začátku, nebo možná spíš už na konci (:-( , vše souvisí se vším a je to začarovaný kruh, ze kterého není cesta ven. Takže naše snaha je již asi marná, i když ještě zkoušíme přípravky na podporu jaterních funkcí a další doplňky, ale pomalu ztrácíme naději. V počátku jsme doufali, že tu s námi bude alespoň rok, pak jsme si říkali, že snad několik měsíců, v tuto chvíli doufáme v několik týdnů.. Nikdo neví, co bude zítra a vlastně ani co bude dnes..

Doplněno 12.12.2015

Tak po delší době doplňuji informace. Alíčka se nám přeci jenom podařilo koncem června a v červenci celkem stabilizovat, až na občasné výkyvy měl hladinu cukru mezi 10 - 20 mmol/l. Na začátku srpna se dostal dokonce na normální hodnoty kolem 5 mmol, bohužel (a to jsme ještě v té době netušili) to ukazovalo na začátek konce. Občasné motolice střídalo padání a nemožnost ovládat tělo, apatie a také časté nechutenství, nebo spíše vybíravost v jídle. Bohužel jsme netušili, že je to příznak kolabujících ledvin. 9/8 jsme jej odvezli na veterinární kliniku na infuze a uvažovali jsme o dialýze, bohužel bylo již příliš pozdě na to ho zachránit. 11/8/2015 ve 12:38 jsme ukončili jeho trápení.

Víc jak 5 měsíců statečně bojoval se smrtí a především díky lásce k nám se stále statečně s nemocemi rval, avšak svíce jeho života již neměla žádný vosk a zhasla navždy.

Bohužel, člověk si stále říká co kdyby. Kdyby jsme zjistili dřív, že má problém i s ledvinami. Po několika měsících se nám podařilo zvládnout cukrovku i játra, nakonec umřel na selhání ledvin. Na veterině sice říkali, že se jedná o multiorgánové selhání, přesto si myslíme, že kdyby neměli tak laxní přístup, mohl tu s námi třeba ještě být.. Ale je to jenom kdyby..

V domečku nám od září běhá nový pejsek Kubík, přesto jsme se se smrtí Alíčka stále nesrovnali a moc na něj myslíme. Naše bolest byla ještě znásobená o úmrtí mého tatínka, který zemřel ve stejný den jako Alíček, jen o tři hodiny později - 11/8/2015 v 15:45. Po obou se nám moc stýská a doufáme, že se tam nahoře mají ti naši kluci dobře. S láskou vzpomínáme

Petr a Marie

Poděkování

Touto cestou bychom rádi poděkovali za snahu, podporu a pomoc společnosti Medisun - dodatavel lékařského zařízení (glokometry, proužky do glukometrů, odběrová pera a mnoho dalšího..), speciálně panu Vítu Loučkovi za vstřícný a lidský přístup

 

 

Kontakt

Horalové

info@horalove.com

Nové Město pod Smrkem

Tel: 721 420 599

Vyhledávání

Zveme Vás na partnerské stránky:

Fotogalerie Nového Města        

Zde naleznete online data z naší

meteostanice

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode